W krainie znanej z obfitości pysznych owoców, takich jak pyszne ananasy, słodkie kokosy, soczyste grejpfruty i wiele innych owoców tropikalnych, ekscentryczny owoc tahitański noni jest klasą samą w sobie. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych dzikich owoców, jakie można spotkać na wyspach południowego Pacyfiku, jest owoc noni lub morinda citrifolia. Jest ogólnie dostępny i łatwy do rozpoznania ze względu na swój dziwny wygląd i silny zapach. Owoc ten ma podłużny kształt, podobny do ziemniaka lub morwy i ma zwykle od 8 do 16 cm długości. W zależności od stopnia dojrzałości, może mieć kolor zielony, żółty, biały lub nawet mleczno-przezroczysty. Jest to bardzo nietypowy owoc, z wypukłą skórką przypominającą płaza, pokrytą wypukłymi, przypominającymi brodawki naroślami.
grzegorz post 090www
Owoce noni można znaleźć w całej Azji Południowo-Wschodniej i na wyspach Pacyfiku. Roślina owocuje przez cały rok i toleruje różne rodzaje gleby. Drzewo osiąga dojrzałość po około 18 miesiącach i daje do 18 funtów owoców rocznie. Pomimo swojego wyglądu, owoc tahitański noni był spożywany przez starożytnych Polinezyjczyków podczas napadów głodu, dlatego czasami nazywany jest „owocem głodu”. Historycznie rzecz biorąc, zielone owoce, liście, korzenie i kłącza były stosowane w medycynie do leczenia szeregu dolegliwości takich jak zapalenie stawów, reumatyzm, bóle menstruacyjne lub brzucha, nadciśnienie i inne. Istnieje ponad 40 tradycyjnych metod leczenia związanych z owocem noni. Polinezyjczycy zalecają, że aby cieszyć się korzyściami płynącymi z soku z noni, należy wziąć puree z soku, lub jeszcze lepiej - sfermentowany nektar noni i i zmieszać go z innymi sokami, winogronowy lub jagodowym, aby był smaczniejszy. Jeśli chcesz skosztować surowych owoców, lepiej unikaj tych o zielonej skórce. Wybierz te owoce które są dojrzałe i mają przezroczystą, żółtawą lub białą skórkę, bo tylko te jesteś w stanie zjeść.

Korzyści płynące z polinezyjskiego noni.

Korzyści płynące z soku noni są legendarne, a wielu praktyków holistycznych chwali go za wysokie właściwości przeciwutleniające i mineralne. Mówi się, że sok noni jest dobry do pielęgnacji skóry, przeciwdziałania starzeniu się, wzmacniania odporności, a nawet walki z rakiem ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy.

Owoc tahitańskiego noni składa się z około 90% wody, zawiera minerały, m.in. potas i wapń, a także wysokie stężenie witaminy C i niacyny. Sok Tahitian noni ma wyższy poziom przeciwutleniaczy w porównaniu do innych soków owocowych. Badania kliniczne na ludziach nie wykazały żadnych skutków ubocznych przy reglarnym stosowaniu. Główne korzyści wynikające z badań, obejmują zwiększoną wytrzymałość fizyczną i energię dla sportowców, zdolność do wspomagania odchudzania i pozytywny potencjalny wpływ na osteoporozę i układ krążenia.

Chociaż polinezyjski owoc noni nie jest najpiękniejszym, ani też najsmaczniejszym z owoców polinezji, jego dziwaczność i potencjalne korzyści zdrowotne, przyniosły temu skromnemu pożywieniu wielki szacunek. Podczas wizyty na Wyspach Tahiti, koniecznie poszukaj szlachetnego noni, a jeśli jesteś odważny, spróbuj! Smacznego!

Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!